Otevřená duše a banalita ve výchově
( Open soul and banality in education )
Publication date
2022Published in
Nebezpečí, stáří, dnešekPublisher / Publication place
Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta (Praha)ISBN / ISSN
ISBN: 978-80-11-01897-9Metadata
Show full item recordCollections
Abstract
Text se zaměřuje na rozdíl mezi uzavřenou a otevřenou duší v pojetí Jana Patočky, který statí Komenský a otevřená duše usiloval čelit banálnímu pochopení Komenského díla a odkazoval na nutnost pečlivě rozlišovat myšlení neautentické od autentického. Patočka nejen hledal, ale také naznačoval možnosti, jak podporovat péči o duši jakožto otevřenou duši, a naopak jak vzdorovat projevům uzavřené duše. Výchova (PAIDEIA) k asubjektivní otevřenosti je lidskou možností, jak nežít v banalitě, lži, povrchnosti, ale jak skrze odvrat od mínění, od violentia humana a obrat (METANOIA) k pravdě pečovat o duši.
The text focuses on the difference between a closed and an open soul in the concept of Jan Patočka, whose essay Komenský and the Open Soul sought to counter the banal understanding of Komenský's work and referred to the need to carefully distinguish inauthentic from authentic thinking. Patočka not only sought but also suggested ways to promote the care of the soul as an open soul and, conversely, to resist the manifestations of a closed soul. Education (PAIDEIA) for asubjective openness is the human possibility of how not to live in banality, falsehood, superficiality, but how to care for the soul through turning away from opinion, from violentia humana and turning (METANOIA) to truth.
Keywords
otevřená duše, uzavřená duše, péče o duši, svoboda, násilí, banalita, pravda
open soul, closed soul, care for the soul, freedom, violence, banality, truth
Permanent link
https://hdl.handle.net/20.500.14178/1878License
Full text of this result is licensed under: Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 1.0 Generic