Celoživotní učení pro rozvoj znalostí a kompetencí obyvatel zohledňující podmínky pro místní udržitelný rozvoj
( Lifelong learning for the development of knowledge and competences of the population, taking into account the conditions for local sustainable development )
Datum vydání
2021Publikováno v
EnvigogikaRočník / Číslo vydání
16 (2)ISBN / ISSN
ISSN: 1802-3061Metadata
Zobrazit celý záznamTato publikace má vydavatelskou verzi s DOI 10.14712/18023061.635
Abstrakt
Článek rekapituluje teoretická východiska andragogiky a pokouší se je uvést do kontextu celoživotního učení, které by podpořilo aktéry udržitelného rozvoje na místní úrovni - zprostředkovalo by jim znalosti a dovednosti potřebné k tomu, aby mohli reagovat na stoupající požadavky rychle se měnícího světa. Takto zaměřené programy mohou vycházet z konceptu místně zakotveného učení, sociálního učení a/nebo transformativního učení a nabývat různých forem. Autoři také diskutují strategické dokumenty celoživotního učení na evropské úrovni i v rámci ČR a uvádějí příklad inovativní metody založené na foresightu.
The text of this article provides a brief overview of the theoretical foundations of andragogy in the context of lifelong learning that would support actors of sustainable development at the local level - providing them with the knowledge and skills needed to respond to the increasing demands of a rapidly changing world. Lifelong learning programmes based on the outlined principles can be considered within the concepts of place-based learning, social learning and/or transformative learning and take different forms. The authors also discuss strategic documents that concern lifelong learning at European level and within the Czech Republic, and give an example of an innovative foresight-based method.
Klíčová slova
Andragogika, celoživotní učení, udržitelný rozvoj, pedagogické metody.
Andragogy, lifelong learning, sustainable development, pedagogical methods.
Trvalý odkaz
https://hdl.handle.net/20.500.14178/3061Licence
Licence pro užití plného textu výsledku: Creative Commons Uveďte původ 4.0 International